מנהל הפורום: אבישי גרשוני 
רשימות תוך כדי
אבישי גרשוני
18/03/2020 22:38

מסע בזמן.

כבר שנים רבות לא פרצו בעולם מגיפות שממש הטילו צל על חיינו כאן.

 

היתה שפעת החזירים שלרגע קט בתחילת דרכה היתה מאד מאיימת, אבל מהר מאד התבררה כענן חולף. היו הSARS והMERS שבכלל לא הגיעו לסביבה ולא חדרו לתודעה. היתה הAIDS שכן פרצה לתודעה בשנות ה80, אבל בניגוד לקורונה היתה מחלה עם מהלך כרוני, שלא מדבקת דרך מגע עם ידית של דלת או רסס רוק מפי אדם שיושב מולך, ולפחות בתחילת הדרך היה קל לשייך אותה לקבוצות סיכון שהם לא "אנחנו".

הEBOLA שכן מתפרצת כמגיפה והיא קטלנית בשיעורים אפוקליפטיים, נשארה רחוק מאיתנו, באפריקה האקזוטית של    Dr Livingstone I presume ?

 

המגיפה האחרונה שהיתה לה נגיעה חזקה בחיינו היתה מגיפת הפוליו של שנות ה50, הייתי ילד קטן ואין לי זכרונות ממנה. אני כן זוכר את תוצאותיה, את הילד שהיו לו ברזלים על הרגליים ואת הנערה שישבה בכסא גלגלים. מעניין שהפוליו,שנקראה אז שיתוק ילדים, פגעה אכן בעיקר בפעוטות וילדים, ואילו הקורונה החדשה פוגעת בעיקר בקשישים. לא קשה לדמיין את החרדה שליוותה את דור ההורים הצעירים של אז מפני אותה מחלה חשוכת מרפא, שלא היה מפניה חיסון, עד שהגיע החיסון לקראת סוף שנות ה 50 .

 

פאסט פורוורד 60 שנה, נגיף הקורונה. לא דומה למגיפת הפוליו כי בראש ובראשונה הרבה פחות מפחיד, ילדים ואנשים צעירים שחייהם לפניהם כלל לא נפגעים. גם לא דומה למגיפות הגדולות של פעם, ע"ע "נרקיס וגולדמונד", "מגילת סן מיקלה", "הדבר". ובכל זאת, דבר אחד משותף: אין חיסון.

 

אנחנו דור שגס ליבו בחיסונים. דיבורים על קונספירציות של חברות התרופות, על הקשר הממסדי להשתקת הסכנה של אוטיזם, הם בון טון. כמעט שכחנו כבר שהילדים של כולנו, גם הלא מחוסנים, מוגנים מפני פוליו למשל, בזכות "חסינות העדר".

באה הקורונה וטפחה של פנינו, ככה זה כשאין חיסון.

 

*

על מגיפת הפוליו בארץ:

https://www.haaretz.co.il/misc/1.1278071

 

 

*

 

קבצים מקושרים