מנהל הפורום: אבישי גרשוני 
מה בין סגולה לטיפול מונע?
אבישי גרשוני
26/03/2020 15:51

מה בין סגולה לטיפול מונע?

 

סגולה היא אמצעי מאגי שיכול להביא לאדם הצלחה בחיים, עושר, זיווג טוב וגם בריאות. יש סגולות שהן כלליות יותר ומשפיעות על כמה תחומים ויש שסגוליות לתחום מסויים.

כך, למשל, מי שביתו נגוע בעכברים יכול לתלות על הקיר תמונה של רבי ישעי'לה מקרעסטיר והעכברים ילכו לבית של השכנים. בדוק!

או מי שמחפש/ת זיווג צריך לעלות לקיברו של התנא הקדוש רבי יונתן בן עוזיאל בעמוקה ביום ההילולא שלו כ"ו בסיון, ואם פיספס את המועד אז בראש חודש.

אחת הסגולות היותר מפורסמות להגנה מפני מחלות ומגיפות ותמותת תינוקות, היא תפילת פיטום הקטורת. וכך נאמר בזוהר הקדוש: "כל הקורא בכל יום את מעשה הקטורת בכוונה, ינצל מכל דברים רעים ומיני כשפים, ומכל פגעים רעים, ומהרהורים רעים, ומדין רע, וממוות, ולא ינזק כל אותו היום, כי אין הסיטרא אחרא יכולה לשלוט עליו. ויש לו חלק בעולם הזה ובעולם הבא, ותסתלק מיתה ממנו ומהעולם, וינצל מכל הדינים שבעולם הזה, ומדינה של גיהנם ומדין מלכות הגויים".

מה יש בה בתפילת פיטום הקטורת שהופך אותה לפאנאציאה, כלומר לתרופה לכל המחלות? בין השאר היא כוללת רשימה של המרכיבים שמהן הכינו את הקטורת לבית המקדש ואלו הם:

הַצֳּרִי; הַצִּפּוֹרֶן; ְהַחֶלְבְּנָה; הַלְּבוֹנָה, מִשְׁקַל שִׁבְעִים שִׁבְעִים מָנֶה; מוֹר; ּקְצִיעָה; ְשִׁבֹּלֶת נֵרְדְּ; כַרְכֹּם, מִשְׁקַל שִׁשָּׁה עָשָׂר שִׁשָּׁה עָשָׂר מָנֶה; הַקֹשְׂט שְׁנֵים עָשָׂר; קִלּוּפָה שְׁלֹשָׁה; קִנָּמוֹן תִּשְׁעָה ; בּוֹרִית כַּרְשִינָה תִּשְׁעָה קַבִּין; יֵין קַפְרִיסִין סְאִין תְּלָת וְקַבִּין תְּלָתָא, וְאִם לֹא מָצָא יֵין קַפְרִיסִין, מֵבִיא חֲמַר חִוָר עַתִּיק;  מֶלַח סְדוֹמִית רוֹבַע, מַעֲלֶה עָשָׁן כָּל שֶׁהוּא.

מדובר במרשם, הכולל כמויות והוראות הכנה, של צמחי קטורת שהינם גם צמחי מרפא, ובזמנים ההם השתמשו בהם לטיפול בחולים במגפות שונות. ומשגלה עם ישראל מארצו וניתק מאדמתו ואיש כבר לא זכר מהי הקציעה ומהי הקילופה, מה נותר להם לעשות בזמן מחלה ומדווה? לומר את תפילת פיטום הקטורת בכוונה רבה ואם גם זה לא עוזר, אז פשוט להצדיק את הדין.

 

וכמו שבתחום האמונה, הסגולה היא ההגנה, הביטוח, אמצעי המניעה, מפני צרות שעלולות להתרגש עלינו בעתיד, כך גם הטיפול המונע בתחום הרפואה. על מנת להבהיר את השונה בין סגולה לטיפול מונע נתחיל בדוגמאות הלקוחות מהרפואה שנסמכת על המדע, הקרויה גם בטעות "קונבנציונלית", הלא היא השיטה הרפואית שמקפידה להתרחק ככל האפשר מכל שביב של אמונה. יש ברפואה אין ספור טיפולים מונעים. חיסונים הם טיפולים מונעים שמציעים הגנה מפני מחלות ספציפיות. כך החיסון נגד חצבת – שתי מנות ואתה מוגן לכל החיים, או החיסון לטטנוס או לצהבת מסוג B שצריך לחדש אותם אחת לתקופה. קבוצה נוספת של טיפולים מונעים היא ויטמינים ומינרלים. כך תינוקות מקבלים תוסף ברזל כטיפול מונע לאנמיה, ומקבלים גם ויטמין D כטיפול מונע לרככת. יש גם תרופות רבות המשמשות לטיפול מונע, כמו משאפי סטרואידים כמניעה להתקפי קוצר נשימה אצל אנשים עם אסתמה, וכמו כדורים להורדת רמת הכולסטרול למניעת מחלות לב ואירועים מוחיים הנגרמים מחסימות כלי דם אצל אנשים עם רמות כולסטרול גבוהות.

כל הטיפולים המונעים שהזכרנו, ועוד רבים אחרים, הם טיפולים מונעים המכוונים למחלה או לבעיה רפואית מאד מסויימת ומוגדרת. התרופה להורדת רמת הכולסטרול לא מגינה מפני חצבת, תוסף ויטמין D אינו מגן מפני אנמיה. אבל כמו שיש סגולות כלליות שעשויות להועיל גם לזיווג וגם לפרנסה וגם לבריאות, גם לרפואה יש המלצות שטובות להכל. לדוגמא, פעילות גופנית מועילה הן ללב ולמחזור הדם והן לשלד, לעיכול, למצב הרוח ולאריכות ימים בכלל.  תזונה נכונה ובריאה היא "סגולה" נוספת שיעילה נגד מחלות רבות כמו השמנה, יתר לחץ דם, סוכרת ומה לא. המלצה להפסקת עישון  תשפיע לטובה על הלב, הריאות, עור הפנים, שלפוחית השתן, אספקת החמצן למוח, כוחות הנפש ואיכות החיים ותוחלתם.

המשותף לכל הטיפולים המונעים בתחום הרפואה, הן המכוונים למחלה מסויימת והן הכלליים, הוא שכולם נתמכים על מחקרים שנעשו על מאות ואלפי ולפעמים עשרות אלפי נבדקים, כלומר על מדע. ומה שמייחד את המדע ועושה אותו למרתק כל כך, הוא שאין לו אלוהים והוא מקפיד לשחוט פרות קדושות. מה שנתפס היום כאמת כמעט מוחלטת, עלול מחר להתברר כטעות עולמית על ידי מחקר שיערך באופן נכון יותר או על קבוצת נבדקים גדולה יותר. דוגמא אחת היא האספירין שמיליונים לקחו אותו כטיפול מונע יעיל כנגד היווצרות קרישי דם שעלולים לגרום לאירועים לבביים או מוחיים. לאחרונה התברר, שסכנת הדימומים הכרוכה בנטילתו, כתוצאה מהשפעתו על קרישת הדם, עולה על היתרונות בקבוצות גיל מסוימות. וכך, אנשים שלקחו שנים אספירין בגלל תוצאות מחקרים שהיו פסגת המדע לפני שניים-שלושה עשורים, הפסיקו היום לקחת אותו בגלל שאותו מדע טוען היום ההפך. תשוו את זה לסגולה נגד עכברים של רבי ישעי'לה מקרעסטיר שמחזיקה מעמד כבר מאה שנה ואין עליה עוררין כלל [ובמאמר מוסגר, שמו המלא של הרבי מקרעסטיר הוא רבי ישעיה שטיינר והוא נפטר ב1925 ועוד מעט היארצייט].

*

בהמשך נמתקד בסגולות ובטיפולים מונעים לקורונה.

*

 

תגובה לאבישי
יוטקה הרשטיין
28/03/2020 06:43

תודה אבישי

הצלחת להצחיק אותי עם ההומור כל כך"אבישיי"שלך.

ובטח צחוק זה תרופה טובה בכל הזמנים

מה בין סגולה לטיפול מונע? חלק ב'
אבישי גרשוני
28/03/2020 14:34

 

ונחזור לקורונה, ברוך השם לא אלמן ישראל ויש סגולות רבות שמגנות עלינו מפניה.

לא להאמין, אבל לפני פחות מחודש היו כאן בחירות. בסין היו אז 80,000 חולים מאומתים ובאיטליה 2000 חולים. בארץ כבר התגלו המקרים הראשונים שהגיעו מספינת הקורונה ביפן ומאיטליה. בבני ברק, נכדו של שר התורה הקשיש רבי חיים קנייבסקי, כרגע הסמכות התורנית העליונה, משחרר סירטון שממנו משתמע שהרב מבטיח הגנה מקורונה למי שיצביע ג'. דרך אגב, יש המון סרטונים כאלה שבהם אנשים מתמרנים את הרב הישיש לומר מה שהם רוצים לשמוע, ועדרת פני זקן. ההגנה למצביעי ג' מפני הקורונה היתה טובה עד הבחירות ואז פג תוקפה, ומי מהם שרוצה להמשיך להגן על עצמו ועל בני ביתו מפני הנגיף מתבקש להשליש 3000 ₪ לקופת העיר, אירגון צדקה חרדי, שהרי ידוע שצדקה תציל ממות.

ובעוד הרפואה ה"קונבנציונלית" מחפשת בנרות תרופות יעילות לקורונה, מסורות רפואיות אחרות לא מתמהמהות וכבר מצאו תרופות ואפילו טיפול מונע. לדוגמא, הגורו וכוכב הטלוויזיה ההודי Baba Ramdev, הכריז מעל המסך שיש תרופה איורוודית לקורונה שאפילו הוכחה כיעילה בניסויים. מדובר בתרופה מצמח הויתניה, משפחת הסולניים, שמופקת במקרה על ידי חברה בבעלותו של הגורו. כן, גם מנהיגים דתיים צריכים להתפרנס בימים קשים אלה .

אבל לא כל עולם האמונה מונע מתאוות בצע. הנה מתכון לשיקוי שהגאון רבי בן ציון [הגרב"צ] מוצפי חולק עם שומעי דרשתו ללא כל תמורה, שיקוי שמבריח את הקורונה ואת כל מיני השפעת: חצי כפית קינמון, קורט ציפורן, הל בשביל הטעם, זנגביל, מים רותחים, שתי דקות, לשתות וזהו, אין קורונה.

 

הבהרה: אני מביא שלל מעשיות מהווי החיים החרדי, מהשטעטל, אבל שלא תבינו לא נכון, אין בדברים משום זילזול או ביקורת. בהרבה מאד חברות אנושיות, כנראה בכולן, אנשים נאחזים בהבטחות לישועה ולמרפא, בין אם אלה לובשות דמות של סגולה או של טיפול מונע כזה או אחר. נקח דוגמא,  טורקיה.

לקח זמן עד שהקורונה הגיעה לטורקיה, לפחות באופן רשמי. באחד האתרים התפרסם רק לפני כחודש מאמר פרי עטו של פטריוט טורקי שטען שאורח החיים הבריא של בני עמו לא יאפשר לוירוס בכלל להתנחל בארצם, שהרי הם לא אוכלים בשר פיגולים כמו הסינים והם מצייתים למצוות האיסלם והאויר נקי והכל טוב. מאז זרמו מעט מאד מים בנהרות טורקיה והוירוס כבר מרגיש שם בבית. עכשיו הגיע זמן התרופות והשיקויים. מטיף איסלמי ואושיית טוויטר עם מאות אלפי עוקבים טוען שיש תרופה לקורונה, רק צריך להרחיב את שטחי הגידול שלה כדי שיספיק לכולם, חשיש כמובן. ואין מה לחכות לחיסון, כי חברות התרופות המערביות-נוצריות בודאות יכניסו לשם חומרים שיפגעו בפריה ורביה של העם הטורקי. עוד מומחה אינטנט לעינייני בריאות, שהוא גם קרדיולוג ידוע, הודיע ברבים על תרופה לקורונה, או בעצם לחיזוק מערכת החיסון. והתרופה היא מרק קלה פאקה מסורתי  [kelle paca] , מרק ראש ורגל של כבש, ואכן הביקוש בשווקים לחומרי הגלם האלה עלה פלאים. האמת, מכל התרופות והשיקויים זאת נשמעת הכי מבטיחה, אולי אפילו יותר מהתרופה האולטימטיבית שלנו, מרק העוף.

 

כמו הזרם הראשי של הרפואה, גם האסכולות השונות של הרפואה המשלימה ממזרח וממערב עוסקות בימים אלה בחיפוש קדחתני על מדפי התרופות ובגני צמחי המרפא שלהן, אחר אותם תכשירים שעשויים להיות יעילים נגד קורונה. אבל עוד לפני תרופה לקורונה הן מציעות לאדם החרד לבריאותו תרופות שונות לחיזוק מערכת החיסון.

בימים כתיקונם, כשהקורונה עדיין היתה רק בירה, כמעט לא היה יום שבו לא נתבקשתי על ידי אמא מודאגת – גם במאה ה-21 בדרך כלל זאת האמא – לתת לילד משהו לחיזוק המערכת החיסונית, כי מהיום שהוא נכנס לגן הוא לא מפסיק להיות חולה. יש הרבה חומרים וצמחי מרפא שנקשרו לראשם כתרים של תרופות המחזקות את מערכת החיסון ומונעות התקררויות, שפעות ושאר אי נעימויות. וכמו שמקובל בזמננו, רבות מהתרופות הללו נבדקו במחקרים על ידי חוקרים נלהבים וכל יצרן או מטפל אלטרנטיבי יכול לצטט מחקר אחד או יותר שמצאו את הצמח הזה והויטמין ההוא כיעילים, כמורידים שכיחות של הצטננויות, כתורמים להפחתת ימי ההעדרות של הילדים מהגנים ושל הוריהם מהעבודה.

אחת הדוגמאות הכי מפורסמות היא האכינצאה, צמח דמוי חרצית עם פרח סגול יפהפה שמולדתו בערבות צפון אמריקה, שם שימש את האינדיאנים לרפא כמעט הכל. האכינצאה מפורסמת היום קודם כל כתרופה למחלות זיהומיות, גם חיידקיות וגם ויראליות, אבל גם כתרופה המונעת את המחלות הללו מלכתחילה, כלומר כצמח המחזק את מערכת החיסון. לאכינצאה, כמו להרבה צמחי מרפא או חומרים אחרים שמקורם מחוץ לעולם התרופות הקונבנציונאלי, אין הורים עשירים. לתרופות שנולדו מתוך המחקר הרפואי יש גב, חברות התרופות משקיעות מיליונים במחקר שלהם על מנת להרוויח עליהן מיליארדים. על צמח מרפא אי אפשר להוציא פטנט ואי אפשר להרוויח מיליארדים ולכן גם אין מי שישקיע במחקר. ואז קמים אנשים עם המון רצון טוב, לרוב משורות המטפלים המשלימים ומקימים מחקרים. פעמים רבות המחקרים הללו אכן מדגימים השפעות מיטיבות של הצמחים  ולכן גם מושכים את תשומת הלב של העולם הרפואי. ואז קמים גופי מחקר גדולים יותר ומעמידים מחקרים גדולים יותר, עם קבוצות ביקורת להשוואה ועם גישה פחות מתלהבת, ופתאום ההשפעה המיטיבה של הצמח על אחוז הילדים החולים בשפעת כבר לא מובהקת סטטיסטית, ואז כשיש כבר עשרות מחקרים, חלקם עם תוצאות חיוביות וחלקם עם כלום, קמים חוקרים אחרים ואוספים את כל המחקרים שנעשו על הצמח, פוסלים מראש את אלו שאמינותם ואיכותם ירודות, ומשווים את כל השאר, ובדרך כלל מסכמים במילים כמו אלה: "תכשירי האכינצאה שנבדקו במחקרים קליניים הם שונים מאוד זה מזה. ישנן עדויות מסוימות לכך שתכשירים המבוססים על החלקים האוויריים שלEchinacea purpurea  עשויים להיות יעילים כטיפול מוקדם בהצטננות אצל מבוגרים אך התוצאות אינן עקביות לגמרי. השפעות מועילות של תכשירי אכינצאה אחרים ושל תכשירים למטרות מניעה עשויות להתקיים אך לא הוצגו בניסויים אקראיים קפדניים שניתן לשחזרם באופן עצמאי" [תרגום של המסקנות של ה Cochrane review  על האכינצאה מ2014] . במילים אחרות: אם מבוגר מצטנן ולוקח אכינצאה מספיק מהר יתכן שזה יעזור לו, אבל מי שלוקח אכינצאה לטיפול בבעיה אחרת או כטיפול מונע – כלומר כחיזוק למערכת החיסון – שיהיה בריא.

 

גם ויטמין C , ויטמין D ופרוביוטיקה לא הוכחו כבעלי השפעה מונעת או השפעה מרפאת להצטננויות או שפעות, מלבד במקרים מאד מסויימים. להפתעתי, כשעברתי היום על הספרות הרפואית, למדתי שדווקא תכשירי אבץ כן תרמו לירידה מובהקת בשכיחות ההצטננויות אצל ילדים ולהפחתה בשימוש באנטיביוטיקה. למדתי גם שפרוביוטיקה אמנם לא סייעה להצטננויות, אבל כן הורידה שכיחות דלקות אוזניים אצל ילדים בריאים ללא דלקות חוזרות. חשוב להדגיש, יש מעט מאד טיפולים משלימים שכן מצליחים לשאת בנטל ההוכחה הנדרש על ידי עורכי הסקירות והמטא-אנליזות למיניהן, מהסיבות שהוזכרו כאן.

אז מה בכל זאת מחזק את המערכת החיסונית? הנה עוד רשימה בלי הוכחות: אהבת ההורים או ההורה, שמחה בבית, אוכל מזין ובריא, אור שמש, לקפוץ ולרוץ, עצים, פרחים, פרפרים, חיות, ועוד גורם אחד חשוב ביותר שמוסיפה לרשימה הזאת הרפואה האנתרופוסופית: מחלות חום. האמא של הילד שלא מפסיק להיות חולה מאז שהחל ללכת לגן ולהידבק משאר הילדים צריכה לדעת שהוא בדיוק עכשיו מחזק את המערכת החיסונית שלו למאה ועשרים שנים הקרובות [איך מחלות חום מחזקות את מערכת החיסון? תפתחו בבקשה "ילדות בריאה", ממילא אין לכם יותר מידי מה לעשות בעוצר].  

*

המשך יבוא,

ותודה ליוטקה

קבצים מקושרים

שיקוי הרב מוצפי

june 08 113cs