צמחי מרפא מסביב לגבעה

סרפדים וחברים אחרים (23/03/2020 07:55)
סרפד

 

זה הזמן המושלם לליקוט, הצמחים בשיאם, הזמן בידנו ומזג האויר נעים.

 

שמחה להזכיר לכם חלק מהצמחים בסביבה ואת התועלות הרפואיות שלהם.

בכל צד של הגבעה האקלים וצפיפות הצמחייה שונה לכן יש מופע של צמחים שונים בכל כיוון:

 

הסרפד: שדות של סרפדים מתחת לארווה. מזון על בהישג יד ובחינם. הסרפד עשיר במינרלים ויסודות קורט שונים, הוא גם בעל פעילות אלטרטיבית, ז"א סילוק רעלים מהגוף והוצאתם דרך מערכת השתן. הסרפד גם מותווה לאלרגיות שונות במיוחד עוריות.

אופן השימוש: בתבשילים, מרקים או חליטה. אפשר לייבש לכל השנה.

חלק בשימוש:   כל הצמח.

 

חוטמית זיפנית: נמצאת במיוחד במפנה הצפוני, כרגע ללא עמוד הפריחה הורודה. העלים והפטוטרת של העלה עשירים בחומרים הנקראים מוצילגים, דמיי ריר, חומרים אלה עוזרים ללחלח את רקמות הגוף השונות ובתוך כך גרון יבש וצרוד. מקילים על שיעול יבש ולכיוח ליחה תקועה. מסייעים לריפוי כיבי קיבה.

אופן השימוש: חליטה במים חמימים של העלים ופטוטרות הקצוצות. אפשר לשמור במקפיא כמות קטנה לעת הצורך.

חלק בשימוש: עלים ופטוטרות העלים.

 

חלמית גדולה (חובזה): נמצאת בכל מקום. כמו החוטמית גם בחלמית יש חומר מוצילגי דמיי ריר אבל בכמות יותר קטנה, מכילה ברזל, ויטמין A, ויטמין C, חומצה פולית ועוד.

אופן השימוש: תבשילים, פשטידות, חביתה...

חלק בשימוש: עלים.

 

אזוב מצוי: נמצא במפנה המערבי והצפוני. האזוב עשיר בחומרים ארומטיים בעלי השפעה מחטאת ומייבשת וכן מתאימים במיוחד למצבי זיהום באזור הגרון וייבוש ליחה.

אופן השימוש:  חליטה בתרמוס סגור (על מנת שהחומר הארומטי לא יתנדף).

חלק בשימוש: עלים.

 

כוכבית מצויה: נמצאת בכל מקום. מכילה אומגה 3  ועוד חומרים מזינים, נוגדת דלקת וגרד גם בשימוש חיצוני. יש לדעת לזהות אותה היטב מאחר ויש כמה צמחים דומים שאינם אכילים כגון עין התכלת, חלבלוב ומרקולית. סימני הזיהוי הם: פרח לבן קטן, סיב דק לאורך הצד הפנימי של הגבעול, ללא חלב ופס אחד של שערות ע"ג הגבעול. (אם לא בטוחים אז עדיף לא להשתמש-אפשר להתייעץ איתי).

אופן השימוש: שיקים, סלטים, מיץ, (עדיף לא לחמם). ערבוב המיץ הטרי בג'ל או קרם לשימוש חיצוני (כוויות, עקיצות וגרד בעור). אין טעם לייבש את הכוכבית, היא פוטנטית כשהיא טרייה.

 

מאחלת לכם ליקוט שמח ומרענן.

חגית יקר

  •