Rapoo- It solutions & Corporate template

04-9059222

צור קשר

bilhah@harduf.biz

שלח דוא"ל

החווה החקלאית בהרדוף

בלב החווה החקלאית בהרדוף ניצבת הרפת האורגנית, המספקת את הקומפוסט לכל השדות וניזונה מהגדל בהם.

הרפת הוקמה אחרי שנים רבות שבהן גידלנו את כל הגידולים המקובלים באזור, גידולים למזון לבעלי חיים, גידולי ירקות ליצוא ולשוק המקומי וכרם זיתים.

הרפת האורגנית שלנו היא היחידה והראשונה בארץ. את הידע הנחוץ כדי לנהל רפת כזו למדנו מרפתני ישראל הטובים ומסיורים במדינות אירופה. הרפת פועלת לפי התקן הישראלי לגידול פרות בשיטה האורגנית. הפרות ברפת הרדוף מקבלות תנאי מחיה משופרים, אין מספּוּר על גופָן ואין הורדת קרניים. הפרות מטופלות ברפואה חליפית ומקבלות מזון אורגני. במהלך השנים, מתוך ניסיון שלנו להביא את כל זבל הפרות מעובד לשדה ומתוך חשיבה לשיפור תנאי המחיה של הפרות, פיתחנו שיטה המעבדת את זבל הפרות מדי יום בסככה. השיטה נלמדה במהירות בכל הרפתות בארץ וכיום אין רפת שלא מיישמת את מודל הרדוף לטיפול בזבל.

לצד הרפת האורגנית יש בהרדוף גם רפת שלא עומדת בתקן האורגני, עקב הקטנת כמות החלב האורגני המוזמנת מתנובה. השוני הוא במזון בלבד. אנחנו מקווים שבעתיד הקרוב תחזור תנובה לצרוך את כל כמות החלב שלנו כחלב אורגני. ברפת עובדים חברים ונערים מהרדוף, חברים מהוסטל לנפגעי נפש חירם מהרדוף ושכנים מיישובי הסביבה.

עוד על רפת הרדוף תוכלו לקרוא כאן.

חקלאות אורגנית

החקלאות האורגנית היא אחת היוזמות המרכזיות בהרדוף מזה שנים רבות. בנוסף לרפת האורגנית, הוקם בהרדוף גן הבית, המהווה גן ירק טיפולי שיקומי המספק תוצרת אורגנית הנמכרת בשוק הרדוף. בנוסף לכך יוזמה מיוחדת לגידול דבורים בדרך אקולוגית ביו-דינאמית הולכת ומתפתחת בשנה האחרונה.

יוזמת הרפת והחקלאות האורגנית פועלות באופן ייחודי המאפשר יצירת מחזור אקולוגי אורגני: זבל הרפת הופך לקומפוסט, המשמש לזיבול השדות. חלק מיבול השדות הופך לשחת המשמשת להאכלת הפרות ברפת, אשר מייצרת חלב אורגני.

גן הבית

"גן הבית" הוקם בשנת 2007 תוך שיתוף פעולה עם קהילת "חירם" ועובדים בו כ-12 חברים. מעבר להיותו של גן הבית מקום המגדל ירקות עונה, עצי פרי , שיחי פרי וכרמים לשוק בקיבוץ הרדוף וכן מזון לרפת האורגנית בהרדוף, "גן הבית" בהרדוף שואף להוות מקום מרחב מרפא שיאפשר לאדם התחזקות, התחנכות וחיבור מחדש לעצמו ולסביבה.

ב"גן הבית" מתבצעים סיורי לימוד חווייתיים למשפחות, קבוצות ובתי ספר, במטרה "לזרוע" בלב האדם זיקה לתחומים האורגני, האקולוגי, והשיקומי הקיימים בהרדוף.

סיורי "חוויה אורגנית בחווה"

בהרדוף מתקיימים סיורים מודרכים לכל המשפחה ברפת בלול ובגן-הירק, וכן סיורים בדגש חקלאות אורגנית וקהילת הרדוף. לפרטים נוספים והזמנת סיורים: www.harduf.net

טיהור מים ברפת הרדוף – Wetland

ברפת הרדוף הוקמה מערכת ייחודית לטיהור ביוב אקולוגי. המערכת מורכבת מבריכות מלאכותיות שמטרתן לחקות את תהליכי הטיהור המתרחשים בביצות טבעיות. הבריכות האטומות מלאות באבני חצץ בגדלים שונים, ובתוך החצץ שתולים צמחי קנה. אבני החצץ ושורשי הקנה מהווים מסנן ביולוגי לשפכים, ועל מצע זה מתפתחת אוכלוסייה עשירה של מיקרואורגניזמים המסוגלת לפרק את המזהמים האורגניים בשפכים. חיידקים אלה מותאמים למזהמים השונים ומשתמשים בהם כמקור אנרגיה. כל שפכי הרפת נאספים לבור שיקוע וממנו נשאבים המים לבריכות. ישנן שלוש בריכות, והמים עוברים את שלשתן אחת אחרי השנייה, תוך שהם הולכים ומתנקים ונאספים לבסוף במאגר של מים מטוהרים. לאחר שנקבל את האישורים מהמשרד לאיכות הסביבה ומשרד הבריאות, נשאב את המים ונשקה איתם את צמחי הנוי מסביב לרפת.

פרויקט "טיהור הקנים" בקיבוץ הרדוף

בחורף 2006 הוקם בקבוץ הרדוף מתקן ייחודי בארץ לטיהור מי הביוב של הקיבוץ בשיטה של טיהור ע"י "ערוגות קנים" (Reed Bed System). העיקרון הוא למעשה של פילטר ביולוגי. הביוב מועבר, או יותר נכון, מחלחל דרך מקטע בעומק של כ-1.2 מ' של חצצים בגדלים שונים. לאחר כמה שבועות מתפתחת אוכלוסייה של חיידקים ומיקרואורגניזמים שונים, שהחומר האורגני שנמצא בתוך הביוב הוא למעשה המזון שלהם. אוכלוסיית החיידקים, בנוסף לזה שהיא מנקה את הביוב, גם שוברת ומשנה את המבנה וההרכב המולקולארי של המים לכזה שלא גורם לזיהום הסביבה אותם הם משקים.

שמה של השיטה "טיהור קנים" באה מתוך כך שבערוגות אלו, בתוך החצץ נשתל צמח הקנה המצוי, שבית הגידול הטבעי שלו הוא ביצות וגדות נחלים. צמח הקנה מצטיין בכך שהוא מעביר כמויות גדולות של חמצן אל מערכת השורשים שלו דבר שמקל על אוכלוסיית החיידקים לקבל חמצן בחלקים התחתונים של הערוגה ולבצע את מלאכתם.

המתקן נמצא בשטח של כ-18 דונם שהוא פארק לגידול צמחי בר וצמחים שמהווים חומר גלם לסדנאות השונות שבהרדוף.

לאחר שקיבלנו אישור מהמשרד לאיכות הסביבה ומשרד הבריאות, המים הללו מאושרים כיום להשקיה בתחומי הפארק ובמטע הזיתים.

משתלת הרדוף

משתלת הרדוף בקיבוץ הרדוף הינה משתלה שיקומית לגידול צמחי בר לשיקום אקולוגי של שטחי בר ונחלים, ומהווה חלק מענף הנוי בקיבוץ. אנו מתמחים באיסוף זרעי בר, ריבויים, וגידולם עד לגודל המתאים להפצה בטבע למטרת שימור והעשרת המגוון הביולוגי. כל הגידול במשתלה נעשה בהתאם לעקרונות הגידול האורגני ללא שימוש בדשנים כימיים ובחומרי הדברה.

למשתלה ידע נצבר בגידול צמחי בר, ובעיקר בצמחיית נחלים, ובדרך הטיפול בהם עד שתילתם וקליטתם.

משתלת הרדוף מהווה מסגרת תעסוקתית ושיקומית עבור אנשים בעלי קשיים בתחום בריאות הנפש המועסקים בשלב הריבוי בחממה. בנוסף למשתקמים, במשתלה צוות גננים מיומן שמבצע את כל עבודות הגינון החל בהכנת שטח ועד עבודות שתילה והשקיה ותחזוקה שוטפת.

עבודות הגינון בכל שטחי הקיבוץ נעשות לפי עקרונות הגינון האורגני ללא שימוש בחומרי הדברה ודשנים כימיים.

harduf abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות